пʼятниця, 17 листопада 2023 р.

                                   ПРЕДМЕТНИЙ ТИЖДЕНЬ З ІСТОРІЇ

    17 листопада в гр.10 відбулася презентація книги чеського дослідника Радомира Мокрика "Бунт проти імперії. Українські шістдесятники". Тема шістдесятництва саме зараз вивчається на уроках історії України, то ж рекомендація для читання цієї книги стала дуже актуальною, адже вона пропонує читачам мандрівку у світ українських шістдесятників – молодих людей, які творили нову культуру в час хрущовської «відлиги».  Перед читачами постане історія сумнівів і боротьби, громадянської відваги цілої плеяди нового українського культурного покоління, когорти людей, об’єднаних спільними переконаннями, чесністю та солідарністю.

    Учнів було ознайомлено з фактами біографії автора книги Радомира Мокрика — чеського історика, культуролога, наукового працівника Інституту східноєвропейських студій на філософському факультеті Карлового університету в Празі, автора близько 30 публікацій на сайті «Історична правда». Він вивчав культурологію у Львівському національному університеті імені Івана Франка і модерну історію в Карловому університеті в Празі. Також навчався в ОксфордіУ 2021 році в Карловому університеті захистив дисертацію на тему «Шістдесятники і колоніальний дискурс радянської культури в Україні в час відлиги. 1956–1964». Від початку повномасштабного російського вторгнення викладає у Карловому університеті дистанційно, бо залишив Прагу і повернувся до Львова. У Львові викладає в Українському католицькому університеті.              Над книгою автор працював майже 10 років, розпочав роботу ще у студентські роки, а «останню крапку ставить під гул сирен проти повітряної оборони в Києві» і присвячує її усім лицарям – захисникам України.                                                                                              У книзі Р. Мокрик висловлює велику подяку усім, хто допомагав йому у створення книги: самим шістдесятникам та їх близьким, які поділилися своїми спогадами; науковим керівникам та консультантам; працівникам музеїв та архівів. У бібліографії подається великий список монографій, збірників, мемуарів, архівних документів, Інтернет-джерел, які опрацював автор для глибокого вивчення феномену української історії – шістдесятництва.

           Здобувачі освіти розглянули структуру книги. Книга складається з прологу, передмови, 6-ти частин, кожна з яких ділиться на окремі розповіді, та післяслова. У книзі є фото з архівних фондів та сімейних архівів, чимало з них публікуються вперше. Мова викладу дуже легка, доступна, читається легко і швидко.

            У передмові автор розповідає про свої зустрічі з шістдесятниками, яке вони справили на нього враження. Він також говорить про те, що ця книжка аж ніяк не є спробою всеосяжного аналізу українського шістдесятництва, бо воно є надто глибоким і багатогранним явищем, щоб його вдалося охопити в одній книзі.

            У післяслові автор підкреслює, що невелика когорта шістдесятників формувала рух опору Радянській імперії. І їхній внесок у відстоювання української самобутності неможливо переоцінити.









Немає коментарів:

Дописати коментар